Úvodní stránka>Časté dotazy

Jak často hradí zdravotní pojištovna preventivní prohlídky?

Preventivní prohlídky jsou hrazeny pojištovnou 2 x ročně, v době těhotenství má žena nárok na 2 preventivní prohlídky, klade se důraz především  na včasnou sanaci chrupu před porodem a hygienu dutiny ústní.

Kdy má dítě poprvé navštívit zubního lékaře?

Doporučuje se již mezi 6. a 12. měsícem věku dítěte. Dítěti vytváříme návyk na pravidelnou kontrolu chrupu, předpoklad pro lepší spolupráci v budoucnu a pravidelnou motivací a hygienickou instruktáží i dobrý základ pro zdravý chrup.

Je kazivost chrupu dědičná?

Není, kazivost chrupu je záležitostí špatné péče o chrup.  „ Dědí “ se pouze špatné stravovací návyky a přístup k ústní hygieně. Kde není plak, tam nevznikne zubní kaz.

Proč vzniká zubní kámen?

Zubní kámen vzniká mineralizací plaku, ukládáním minerálních solí a anorganických sloučenin, obsažených ve slině. Proto se nejčastěji tvoří v blízkosti vývodů slinných žláz – tzn. na straně přivrácené k jazyku v oblasti dolních řezáků a v horní čelisti na tvářových ploškách v oblasti prvních stoliček. Zubní kámen nelze odstranit kartáčkem jako zubní plak, ale pouze profesionálně v ordinaci zubního lékaře, popř. dentální hygienistky.

Je návštěva dentální hygienistky našemu chrupu prospěšná?

Ano, na dentální hygieně se dozvíte, jak správně pečovat o svůj chrup. Profesionálním vyčištěním chrupu od zubního povlaku a kamene předejdete vzniku zubního kazu a onemocnění parodontu.

Kdy mohu po zhotovení výplně kousat?

Záleží na typu výplně. Bílé plomby, tzv. fotokompozitní výplně, snesou okamžitou zátěž při kousání, u amalgámových je třeba vyčkat 2 hod., tím zabráníte prasknutí výplně, nebo jejímu uvolnění. Pokud Vám zubní lékař aplikoval lokální anestezii, je vhodnější vyčkat na její odeznění, aby nedošlo k traumatizaci okolních měkkých tkání při žvýkání.

Jak se chovat po vytržení zubu?

Po vytržení zubu může být rána po odeznění lokální anestezie bolestivá několik dní.  Je dobré, postižené místo chladit obklady a vyvarovat se v den výkonu příliš teplé stravě a nápojům.  Tímto zabráníte rozvoji zánětu. Je doporučeno v den zákroku nekouřit a v případě bolesti užít běžně dostupné léky proti bolesti. Postižené místo cíleně nevyplachujte, zabráníte tak odstranění krevní sraženiny, která je nezbytná pro nekomplikované hojení rány. Je třeba ránu šetřit a  proto se raději pár dní vyhněte kousání na postižené straně. Při vzniku otoku, teplot a omezenému otvírání úst vyhledejte naši pomoc.

Je nutné se ze smluveného termínu předem odhlásit, pokud mám zdravotní obtíže?

Ano, v případě nachlazení, rýmy, bolesti v krku, popř. jinému akutnímu infekčnímu onemocnění (např. opar, zánět spojivek) je nutné se z termínu co nejdříve telefonicky odhlásit, minimálně však 24 hodin předem  ( pokud stav nevznikne bezprostředně v den ošetření). Uvolníte tak místo pro jiné pacienty.

Má ústní zdraví vliv na celkový zdravotní stav organismu?

Ano. Bakterie a toxické látky se ze zánětů v dutině ústní mohou šířit do celého organismu a oslabovat tak dlouhodobě imunitní systém. To může vést ke vzniku závažných celkových onemocnění ( kožní a  oční onemocnění, zhoršení průběhu cukrovky, předčasné porody těhotných žen). Byla prokázána souvislost mezi mikroorganismy, které způsobují parodontitidu a záněty dásní, s onemocněním kardiovaskulárního a respiračního systému. Tyto mikroorganismy mohou způsobit vznik aterosklerózy, infarktu myokardu a poškození srdečních chlopní.